Nabór wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego ...
19 lutego podczas polsko-niemieckiej konferencji w Katowicach, Metropolia „Silesia” i Metropolia Ruhry zainaugurują kolejny etap międzynarodowej współpracy pod nazwą „Metropolie Silesia i Ruhry – sojusz dla innowacji”.
Organizatorami są Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM), Regionalny Związek Zagłębia Ruhry (RVR), Agencja Wspierania Gospodarki Metropolii Ruhry, izby przemysłowo-handlowe Zagłębia Ruhry oraz Agencja Rozwoju Gospodarczego Landu Północna Nadrenia Westfalia NRW. Invest.
Sojusz dla innowacji jest wynikiem współpracy partnerskiej GZM i RVR, które łączy wspólna przemysłowa przeszłość związana z rozwojem i restrukturyzacją przemysłu ciężkiego oraz współczesne aspiracje do tworzenia obszarów metropolitalnych o nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarce opartej na wiedzy, badaniach i innowacjach. Jak podkreślił Dawid Kostempski, Przewodniczący Zarządu GZM, w czasie poprzedniego spotkania GZM i RVR w 2014 roku – liczne są podobieństwa między naszymi regionami, ważne jest także doświadczenie, którymi podzielić się mogą z nami miasta niemieckie. Niewątpliwie 95 lat doświadczenia RVR w realizacji zintegrowanych działań dla miast Zagłębia Ruhry stanowi dla GZM źródło inspiracji i wiedzy na temat sukcesów i problemów związanych z kreowaniem funkcjonalnych obszarów metropolitalnych.
Celem sojuszu dla innowacji jest długotrwała i intensywna współpraca w dziedzinie wspierania innowacyjności i konkurencyjności obu regionów w oparciu o kontakty na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej i politycznej. Podczas konferencji „Metropolie Silesia i Ruhry – sojusz dla innowacji” przeprowadzona zostanie debata na temat koncepcji przemysłu 4.0 i efektywności energetycznej, w której uczestniczyć będą polscy i niemieccy przedstawiciele samorządu, biznesu i nauki. Ponadto w czasie spotkania delegacja z Zagłębia Ruhry dokona symbolicznego otwarcie szkółki piłkarskiej BVB 09 w Katowicach.
Współpraca pomiędzy Metropolią „Silesia” a Metropolią Ruhry zainicjowana została w 2008 roku i rozwijana była w trakcie ubiegania się miasta Katowice o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (ESK 2016), przede wszystkim ze względu na wybór miasta Essen na Europejską Stolicę Kultury 2010 jako przedstawiciela całego obszaru Metropolii Ruhry.
Deklaracja rozszerzenia formuły współpracy nastąpiła w czasie pierwszej wspólnej konferencji GZM i RVR nt.: „Związki metropolitalne w Europie – Regionalny Związek Zagłębia Ruhry (RVR) oraz Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM) – struktura, rozwój, współpraca”, która miała miejsce w styczniu 2014 roku w Katowicach. Konferencja była częścią wizyty jaką złożyła delegacja RVR w naszym regionie, w czasie której GZM zaproponował potencjalne kierunki rozwoju współpracy z RVR, w tym miedzy innymi w zakresie: promocji, kultury, badań naukowych, edukacji, innowacji, rozwoju, ekologii i transportu.
Kolejny etap współpracy między to udział przedstawicieli GZM w Szczycie Wiedzy Ruhr 2014 w Dortmundzie, organizowanej przez Uniwersytecką Koalicję Metropolii Ruhry, która składa się z trzech największych uniwersytetów Zagłębia Ruhry: Bochum, Dortmund i Duisburg-Essen. Uniwersytety te w 2007 roku połączyły swoje siły w celu wykorzystania synergii potencjału dydaktyczno-badawczego dla wspólnej realizacji nowoczesnych badań, dydaktyki na najwyższym poziomie oraz zapewnienia najlepszych usług akademickich dla pond 89 tysięcy studentów i 1,2 tysiąca kadry akademickiej.
Delegaci zapoznali się także z największymi projektami rewitalizacyjnymi obiektów poprzemysłowych w regionie, w tym: Koksownią Hansa, Browarem U w Dortmundzie (wchodzące w skład niemieckiego odpowiednika śląskiego Szlaku Zabytków Techniki) oraz Parkiem Phoenix. W czasie spotkania omówiono także proces ubiegania się Zagłębia Ruhry o wpisania całego regionu na listę dziedzictwa UNESCO.
Metropolia Ruhry usytuowana jest w niemieckim landzie Północna Nadrenia-Westfalia i jest obecnie światowym liderem kompetencji i przemysłowym sercem kraju, w którym zlokalizowane jest 16 ze 100 przedsiębiorstw osiągających największe obroty w Niemczech. Pod względem liczby mieszkańców (5,3 mln) jest trzecią aglomeracją w Europie, po Londynie i Paryżu. Na obszarze tym funkcjonuje Regionalny Związek Zagłębia Ruhry (RVR), najstarszy związek międzygminny w Niemczech założony w 1920 roku. RVR tworzy 11 miast na prawach powiatu oraz 4 powiaty ziemskie składające się łącznie z 53 gmin.
Główne zadania RVR to tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, zarządzanie obszarami zielonymi, terenami wodnymi i leśnymi oraz innymi o charakterze ponadgminnym rekreacyjnym, jak również zarządzanie zabytkami kultury przemysłowej, a także wspieranie rodzimej gospodarki i marketingu regionu.