Nabór wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego ...
Projekt rozbudowy Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich uległ zmianie. Załoga lecznicy zgłosiła prezydentowi miasta swoje zastrzeżenia co do proponowanych w nim rozwiązań. Personel szpitala przyznał, że projekt nie był z nimi konsultowany.
– Były prezydent Stanisław Korfanty forsował swoje pomysły i nie brał pod uwagę opinii personelu medycznego, a ich uwagi są niezwykle cenne. Przecież chcemy stworzyć szpital, który będzie powodem do dumy – tłumaczy Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta. Dopiero teraz – po przeprowadzonych z pracownikami szpitala dyskusjach na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym udało się wprowadzić – zdaniem radnego Stanisława Korfantego – „kosmetyczne” zmiany.
Owa kosmetyka zdecyduje jednak o atrakcyjności oddziału. – Początkowo projekt zakładał trzy stanowiska porodowe, przy czym jedno to sala porodów rodzinnych z węzłem sanitarnym oraz pomieszczenie dwustanowiskowe przedzielone zabudową lekką (ze wspólnym węzłem sanitarnym). Obecnie sale będą jednoosobowe z pełnymi węzłami sanitarnymi – wyjaśnia Anita Wardzyk-Kulińska, prezes Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich. Udało się uzupełnić oddział o wannę porodową, o którą pytają przyszłe mamy, miejsce do ćwiczeń i relaksacji dla ciężarnych oraz pomieszczenie dla ojców czekających na poród.
– Oddział Ginekologiczno-Położniczy będzie jednym z najlepszych w regionie. Już teraz zachęcam wszystkie panie planujące macierzyństwo, by wiązały plany właśnie z naszą placówką – zachęca Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.
Sieć teleinformatyczna oparta o najnowsze standardy techniczne, nowoczesny system zarządzania i przetwarzania informacjami na salach operacyjnych z możliwością podglądu np. zdjęć rentgenowskich, wyników badań itp, system przyzywowy pozwalający na zaalarmowanie dyżurki pielęgniarskiej z każdej sali łóżkowej i każdego przypokojowego węzła sanitarnego na terenie szpitala, nowoczesny system przeciwpożarowy – to tylko jedne z wielu unowocześnień jakie powstaną.
– Postawiliśmy na pełną informatyzację placówki – i to zarówno w zakresie technologii medycznej, komunikacji, przetwarzania danych, jak i procesów zarządzania budynkiem. System zarządzania i monitoringu obiektu pozwoli m.in. na kontrolę i koordynację urządzeń, a także pracy instalacji teletechnicznych, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i kolektorów słonecznych – wymienia Adam Maruszczyk, kierownik zespołu ds. rozbudowy Szpitala Miejskiego.
Nowoczesna sieć teleinformatyczna umożliwi personelowi nie tylko kontaktowanie się ze sobą z dowolnego miejsca na terenie szpitala, ale przede wszystkim przesyłanie danych i podłączanie nowoczesnych urządzeń medycznych, a system monitoringu – wewnętrznego i zewnętrznego – zapewni załodze i pacjentom bezpieczeństwo.
O innowacyjności lecznicy świadczyć ma chociażby system integracji sal operacyjnych dostarczający zespołowi operacyjnemu wszelkie niezbędne informacje dot. dokumentacji medycznej danego pacjenta. System pozwala także na sterowanie urządzeniami, oświetleniem i innymi elementami wyposażenia sal operacyjnych. Ponadto sale wyposażone będą w nowoczesne kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, lampy, monitory oraz inne urządzenia zapewniające najwyższy poziom świadczonych usług. W nowym budynku przewidziano także specjalistyczną sieć instalacji gazów medycznych zasilanych z centralnego punktu. I nie dotyczy to wyłącznie sal operacyjnych, ale wszystkich tych pomieszczeń, gdzie są one niezbędne dla procesów leczenia.
– Izba przyjęć posiada rozdział na przyjęcia planowe i tzw. ostre, gdzie pacjenci przywożeni są ambulansami. Izbę wyposażymy m.in. w izolatkę, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz stanowiska obserwacyjne – zdradza Maruszczyk.
Wszystkie oddziały, które mieszczą się w obecnie funkcjonujących budynkach znajdą swoje miejsce w nowym. Na parterze budynku znajdzie się izba przyjęć: ogólna, ginekologiczna i chirurgiczna, na pierwszym piętrze – oddział geriatryczny i endokrynologiczny, na drugim – oddział wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym, trzecim – oddział ginekologiczny i położniczy z blokiem porodowym, a na ostatnim chirurgiczny – z blokiem operacyjnym.
Rozbudowa Szpitala Miejskiego została podzielona na trzy podstawowe etapy. Pierwszy – zakończony, obejmował przygotowanie terenu poprzez wykonanie lub przebudowę sieci i przyłączy. Drugi – obecnie realizowany, obejmuje budowę nowego obiektu Szpitala zlokalizowanego wzdłuż ul. Kościuszki. Przy budowie lecznicy trwają prace obejmujące swym zakresem różne branże. Prowadzone są m.in.: roboty instalacyjne elektryczne, sanitarne, wentylacyjne, klimatyzacyjne. Wykonywany jest montaż ścianek działowych, stolarki okiennej oraz roboty tynkarskie. Ekipy budowlane ocieplają budynek i wykonują elewację. Od strony dziedzińca wewnętrznego szpitala przygotowywany jest podjazd dla karetek pogotowia. Lada moment budynek zostanie zamknięty i przygotowany do sezonu jesienno-zimowego. Jednocześnie trwa produkcja trzech wind szpitalnych, które powinny pojawić się na budowie w końcówce roku.
Ostatni, trzeci etap rozbudowy szpitala, przewiduje zaadaptowanie istniejących budynków oraz wykonanie zagospodarowania terenu wokół lecznicy. W ramach tego etapu planowane jest wyburzenie starych budynków zlokalizowanych wzdłuż ulicy Szpitalnej, które nie będą adaptowane do nowych funkcji – mieszczące dzisiaj oddział chirurgii, aptekę, laboratorium, kuchnię. Główny ciężar nowych funkcji przejmą budynki zlokalizowane w zachodniej części działki szpitalnej (budynki połączone ze sobą w kształcie litery „L”). Zlokalizowane zostaną tam przede wszystkim funkcje takie jak: centralna sterylizatornia, przychodnie, apteka, laboratorium, część administracyjna i socjalna oraz pozostałe funkcje pomocnicze. Etap projektowy w tym zakresie trwa niezwykle intensywnie i z końcem roku winna powstać dokumentacja potrzebna do realizacji kolejnych robót budowlanych. Trzeci etap to także budowa nowej stacji TRAFO, która powstanie na działce szpitalnej obok obecnej kotłowni. Stacja zapewniać będzie zasilanie w energię elektryczną z trzech źródeł. Dwa z nich to niezależne źródła kablowe (podstawowe i rezerwowe), a w przypadku awarii zasilanie zapewniać będzie agregat prądotwórczy. Budynek stacji również będzie nowoczesnym elementem kompleksu szpitalnego, wyposażony w pełną automatykę i monitoring. 6 października został przekazany plac budowy pod nową stację TRAFO.