Nabór wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego ...
W czwartek w Ośrodku Kultury “Andaluzja” odbyły się I Piekarskie Tagi Pracy i Przedsiębiorczości. Wspólna inicjatywa Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich oraz Eko-Parku przyciągnęła 38 wystawców.
W targach pracy udział wzięło 38 wystawców, którzy proponowali aż 3412 miejsc prac w takich zawodach jak: kurier, listonosz, opiekun osób starszych, przedstawiciel handlowy, pracownik ochrony, doradca klienta w firmie telekomunikacyjnej.
Oprócz targów tego dnia odbyła się konferencja “Edukacja-Samorząd-Przedsiębiorczość”, której tematem było skuteczne rozwijanie lokalnego rynku pracy. Powiatowy Urząd Pracy zachęcał przedsiębiorców do korzystania z form wsparcia adresowanych do pracodawców takich jak: refundacje kosztów wynagrodzeń, refundacje kosztów doposażenia/wyposażenia stanowiska pracy czy dofinansowania szkoleń pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Prelegenci skupili się przede wszystkim na relacjach szkoły-pracodawca i tego, jak dziś ta wymiana funkcjonuje. Lucyna Sikora z Funduszu Górnośląskiego w Katowicach poruszyła temat uczniów szkół kształcących zawodowo. – Uczniowie nie wiedzą, jaka będzie ich droga zawodowa, co chcą w życiu robić. Wybierają np. budownictwo, a prowadzą agencje marketingowe bądź reklamowe – stwierdziła dodając, że w ten sposób niepotrzebnie zajmują potem miejsca na uczelniach.
Błędy w edukacji zawodowej uczniów wytknął również Jacek Kwiatkowski, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach mówiąc m.in. o tym, że nadal brakuje doradztwa zawodowego na poziomie szkoły gimnazjalnej. – Brak jest współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a szkołami w kwestii tworzenia oferty edukacyjnej dla młodzieży, która pozwoli zdobyć zawód i pracę – zaznaczył Kwiatkowski. – W dzisiejszych czasach należałoby preferować szkolnictwo zawodowe dające fach, a w konsekwencji pracę – stwierdził.
Dr Tomasz Słupik z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę, że przy wprowadzeniu modelu zawodowego w szkołach średnich, będzie szansa na to, aby wykształcenie wyższe mogło być bardziej elitarne, ale do tego potrzeba współpracy edukacji z biznesem. – Dziś następuje robotyzacja i automatyzacja. Z jednej strony nowe technologie otwierają nowe możliwości na rynku pracy, ale gdzieś w tym wyścigu za nowinkami pomijany jest pracownik – podsumował Słupik.
Targi zostały zorganizowane pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj oraz Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie dr. inż. Piotra Buchwalda.